بدون دسته

کلید تبدیل چیست ؟

کلید تبدیل چیست
کلید تبدیل

کلید تبدیل چیست ؟ کلید تبدیل(light switch) از جمله تجهیزاتی است که برای خاموش و روشن کردن لامپ های مصرفی استفاده می شود. کلید تبدیل دارای کاربرد های بسیاری است. کلید تبدیل در واقع جزء کلید های کنترلی برای خاموش و روشن کردن تجهیزات برقی است.

کاربرد کلید تبدیل چیست

کلید تبدیل دارای کاربرد های بسیاری است و برای روشن و خاموش کردن لامپ ها و تجهیزات کلید از دو منطقه مختلف استفاده می شود. این کلید های تبدیل دارای کلید تک پل و دوپل است. نحوه پیاده سازی و طراحی این کلید ها بسیار ساده است. معمولا از این کلید برای محیط هایی مانند راهروها و راه پله ها و سالن های بزرگ استفاده می شود و برای واحد های ساختمانی مختلف قابل استفاده است. عموما کلید تبدیل در مکان هایی استفاده می شود که دارای ورودی و خروجی است. برخی موارد کلید تبدیل برای کنترل بیش از دو تجهیز برقی استفاده می شود. در این خصوص نیاز به سیم کشی دقیق است.

انواع کلید تبدیل

کلید‌های تبدیل از نظر کاربرد به دو دسته کلید تبدیل معمولی و کلید تبدیل در مدار صلیبی تقسیم می شود. از نظر مدار و سیم کشی نیز به دسته‌های مدار استاندارد و مدار حرفه‌ای ومدار صیلبی تقسیم می شود. کلید های تبدیل از سه ترمینال تشکیل شده است.

کلید تبدیل تک پل

کلید تبدیل تک پل برای روشن و خاموش کردن یک وسیله برقی مانند یک لامپ استفاده می شود. این کلید برای استفاده در راهرو ها و راه پله و اتاق های کوچک استفاده می شود. کلید تبدیل تک پل دارای مزایای بسیاری است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– هزینه کمتر
– با دوام
– دارای نصب و مدار بندی ساده تر
– مناسب برای ساختمان های مسکونی و اداری
– افزایش سرعت کنترل تجهیز الکتریکی
– ایمن 

کلید تبدیل تک پل در مدار به سادگی نصب می شود و نیاز است ابتدا سیم فاز به کنتاکت تخت فیوز وصل و سپس به لامپ متصل شده و سپس کلید بعدی به سیم فاز وصل شود. سپس سیم نول را متصل نمایید. از دو پیچ غیر مشترک کلید تبدیل دو سیم می رود و از پیچ مشترک کلید دوم یک سیم به طرف ته سر پیچ برده می شود و سیم نول به طور مستقیم به طرف سرپیچ لامپ می رود. برای تهیه و خرید و دریافت مشاوره قبل از خرید کلید تبدیل تک پل می توانید با ما در تماس باشید.

کلید تبدیل دو پل

کلید تبدیل دو پل برای کنترل بیش از دو لامپ یا بیش از دو تجهیز الکتریکی کاربرد دارد. این کلید تبدیل همانند کلید تک پل عمل می کند و در طراحی مدار دارای تفاوت های اندکی است.
در مدار کلید دوپل نول به صورت مستقیم به لامپ یا تجهیزات دیگر می‌رود و فاز به ورودی کلید می‌رود. وضعیت کلید ها مشخص کننده نحوه مدار فاز خواهد بود. از این کلید در مدار هایی استفاده می شود که در یک زمان نیاز است دسته ای از لامپ ها کنترل شود. برای طراحی و نصب این کلید می تواند سیم فاز را از فیوز به جعبه تقسیم برد و از آنجا به پیچ مشترک کلید دوپل متصل نمود. از دو پیچ غیر مشترک نیز دوسیم برگشت فاز به ته دو سر پیچ وصل می شود.

کلید تبدیل کولر

کلید تبدیل کولر از جمله تجهیزاتی است که برای کنترل کولر و خاموش و روشن کردن آن یا تغییر دور موتور و خاموش و روشن کردن پمپ کولر استفاده می شود. نحوه نصب کلید تبدیل کولر ساده است و نیاز به دقت دارد. سیم فاز را به پیچ کلید اول متصل نموده و از پیچ دیگر کلید پمپ سیمی به پمپ کولر برده و طرف دیگر پمپ کولر را به سیم نول متصل می نماییم. برگشت فاز از کلید روشن و خاموش به کلید مشترک دور تند و کند کولر متصل می شود. از دو پیچ غیر مشترک نیز به موتور کولر سیم متصل نموده و کلید COM مشترک را به سیم نول متصل می نماییم.

کلید تبدیل روکار

کلید تبدیل رو کار از جمله کلید های تبدیلی هستند که می توانند به صورت رو کار استفاده شوند. این کلیدها امکان نصب و راه اندازی سریع را فراهم می کند و صرفا برای کنترل سایر تجهیزات کاربرد دارد. ایمنی کافی را ایجاد می کنند و نیاز به دقت بالا در طراحی دارند.

نحوه سیم کشی کلید تبدیل چیست

سیم کشی کلید تبدیل به صورت های مختلفی امکان پذیر است. یکی از روش‌های سیم‌کشی کلید تبدیل روش استاندارد است که در این روش طبق شکل زیر سیم کشی انجام می‌شود. در این روش از داخل هر کدام از کلید های تبدیل 3 رشته سیم قرار دارد و برای ارزیابی دقیق تر می توانید دو رشته از سیم ها را یک رنگ انتخاب کنید و تا کلید بعدی ادامه دارد. سپس سیم فاز را با رنگی مختلف انتخاب کنید در نهایت سیم نول مستقیم به لامپ متصل شده است.

یکی دیگر از روش های سیم کشی کلید تبدیل روش بازاری است که اغلب در منزل ها و سیم کشی کشی های قدیمی استفاده می شود. در این روش سربندی سیم ها به روشی ساده است. سیم فاز به دو کلید تبدیل متصل می شود و سیم فاز به پایه لامپ متصل است. در نهایت سیم نول هم از پیچ دیگر به پایه متصل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.